Dla dzieci

Chcę latać wysoko : opowieść o ciekawości / Julia Volmert ; [tłumaczenie z j. niemieckiego: Magdalena Jałowiec.

Kielce : Wydawnictwo Jedność, copyright 2022. WypZ 80864
Mała sowa Klara chce wciąż dowiadywać się czegoś nowego o świecie. Nawet mimo przeszkód, które spotyka na swej drodze. I bardzo dobrze, bo ciekawość to pierwszy stopień do mądrości! Klara jest szczęśliwa, że odważyła się zobaczyć świat za dnia, w świetle słońca. A gdy pojawia się kłopot, dzięki czujności i odwadze sówki Klary udaje się uratować przyjaciela potrzebującego pomocy. To motywująca opowieść, która pomaga najmłodszym zrozumieć, jak ważne jest to, by zawsze – tak jak sowa Klara – mieć odwagę odkrywać świat, zaspokajać swoją ciekawość i wciąż uczyć się czegoś nowego. Książeczka pomoże rodzicom i opiekunom rozpocząć z dziećmi rozmowę o potrzebie rozwijania się i zdobywania wiedzy, która przydaje się w życiu [Jedność].
Uroczo zilustrowane perypetie sympatycznej sówki zaciekawią małych czytelników i pomogą zrozumieć przesłanie tej opowieści.

Ciii...Cichutko! / Nicola Kinnear ; [przekład Małgorzata Cebo-Foniok].

Warszawa : Wydawnictwo Amber, 2022. WypZ 80865
Lisiczka jest cichutka, a inni są hałaśliwi. Jest smutna, bo zna wiele bajek i ma dużo do opowiadania, ale nikt jej nie słucha ani nie słyszy. Ani jej, ani zbliżającego się Niedźwiedzia…
Czy uda jej się przełamać nieśmiałość, by ostrzec i ochronić przyjaciół? A może nawet pomoże Niedźwiedziowi? Ciepła, zabawna, pięknie ilustrowana książka o tym, jak siła przyjaźni daje pewność siebie i odwagę.

Długa wędrówka / Martin Widmark i Emilia Dziubak ; przełożyła Marta Dybula.

Warszawa : Wydawnictwo Mamania - Grupa Wydawnicza Relacja, copyright 2018.
WypZ 80929, WypH 62841
Przejmująca opowieść o dwójce dzieci, przyjaźni, smutku i radości. Zapada zmrok. Kiedy na niebie pojawiają się pierwsze gwiazdy, najlepszy przyjaciel Adama, jego stary pies Rufus, wydaje ostatnie tchnienie. Po drugiej stronie morza wstaje dzień i powoli budzi się słońce. Właśnie wtedy Sonia wyrusza ze swoją kotką w długą wędrówkę.

Sklep z babciami / Dominika Gałka ; zilustrował Maciej Szymanowicz.

Łódź : Literatura, 2021. WypZ 80904
Ostatnie wakacje dzieciństwa (bo czwarta klasa to prawie tak, jakby się już było dorosłym: nowe przedmioty, nauczyciele, obowiązki…) w przypadku Wojtka to całkowita porażka. Zapracowani rodzice nie zaplanowali wakacji poza miastem, w mieście nudy, kurz i upał. Wojtek przypadkowo trafia do sklepiku prowadzonego przez trzy starsze panie i… od tej pory jego życie nabiera barw. Tego lata Wojtek przekona się, że grunt, to dobra paczka… niekoniecznie rówieśników.