Dla rodziców

Bliżej : rodzicielstwo bliskości dla tych, którym kończy się cierpliwość / Joanna Jaskółka ; ilustracje Miriola Dzik (choć Kura).


Kraków : Znak Jednym Słowem, 2021. Wypożyczalnia Zamość 81093
Dzięki tej książce dowiesz się, czym naprawdę jest rodzicielstwo bliskości i jak stosować jego zasady w praktyce. Bez żadnej ściemy. Pokażę ci na przykładach, w codziennych scenkach i dialogach: dlaczego powinnaś się cieszyć z każdego „nie” swojego dziecka, czy należy od razu biec, kiedy słyszysz: „Mamo, pomóż!”, jak rozmawiać z dziećmi, żeby chciały rano wstać, ubrać się i pójść do przedszkola, co zrobić, gdy dziecko krzyczy: „Nienawidzę cię! Jesteś najgorszą mamą!” i dlaczego czasami warto odpuścić.


Dziecko na cyfrowym odwyku : jak bez krzyku oderwać dziecko od komputera i smartfona / Małgorzata Majewska.


Bielsko-Biała : Dragon, copyright 2022. Wypożyczalnia Zamość 81102
Ten poradnik pomoże rodzicom odzyskać kontrolę nad tym, ile czasu ich dziecko spędza w sieci. Dowiedzą się, czy sytuacja, w której jest dziecko to już uzależnienie czy jeszcze nie. Nauczą się jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach wynikających ze spędzania czasu w przestrzeni wirtualnej. Dowiedzą się, jak odbudować z nim kontakt i jak zachować równowagę pomiędzy czasem online i offline.


Jak bez napięć wychowywać pewne siebie dziecko / Michaeleen Doucleff ; [przekład Anna Czajkowska].


Warszawa : Muza, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81106
Zaburzenia depresyjne, brak pewności siebie i niekontrolowana frustracja. To tylko niektóre z nasilających się symptomów występujących u młodych ludzi. Badacze z Uniwersytetu Harvarda ustalili, że jeden na trzech dzisiejszych nastolatków cierpi na klinicznie stwierdzone stany lękowe. Na pomoc tym problemom wychodzi Dr Michaeleen Doucleff, której książka wywraca współczesne pojmowanie rodzicielstwa do góry nogami, dając rodzicom nadzieję na wychowanie bez krzyków i agresji współpracującego dziecka, które nie boryka się z brakiem pewności siebie i niekontrolowaną frustracją. Autorka postanowiła zgłębić temat wychowania dzieci, spędzając wiele miesięcy zanurzona w kulturę Majów w Ameryce, plemienia Hadza w Afryce i Inuitów w Arktyce. Nieprzypadkowo, bo właśnie w tych miejscach, nie jest znana ani dziecięca złość, ani depresja. Autorka podgląda tamtejsze macierzyństwo oraz stosunki rodzinne. Sprawdza, co tak naprawdę jest źródłem rodzicielskiego sukcesu.