Dla dzieci

Jeżeli jesteś inny : historyjka o tym, jak kochać siebie za to, jakim się jest / Natalia Tomczyk ; ilustracje: Maria Pelc.


Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2022. Wypożyczalnia Zamość 81110
Jak sobie poradzić, JEŻEli jesteś inny? Doskonale wiedzą o tym JEŻE! Takie jak malutka Ada, która pewnego dnia zawitała w ogródku pewnego przedszkola… Jej perypetie zostały przedstawione w formie ilustrowanej historyjki o tym, jak kochać siebie za to, jakim się jest. Opowieść z pewnością zainteresuje nauczycieli, pedagogów i rodziców, ale przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które: przeżywają lęk związany z różnymi sytuacjami dnia codziennego chcą nauczyć się rozpoznawać swoje emocje i je nazywać pragną zdobyć umiejętność akceptacji siebie i innych potrzebują, by złagodzić ich smutek borykają się z poczuciem odmienności i osamotnienia. Książka może też stać się dobrą podpowiedzią, jak rozmawiać z dziećmi o ich lękach i trudnościach. Zadanie to ułatwia dołączony do każdej części barometr emocji – pracując z nim, mali czytelnicy szybko nauczą się, jak określać stany emocjonalne i jak sobie z nimi radzić.


Nie pękaj! Bądź sobą! : powiedz stop presji rówieśników / Jennifer Moore-Mallinos ; ilustracje: Jon Davis ; [przekład z j. angielskiego: Joanna Olejarczyk].


Kielce : Wydawnictwo Jedność, copyright 2022. Wypożyczalnia Zamość 81121
Ta książka wychodzi naprzeciw jednemu z problemów współczesnych nastolatków, jakim jest presja rówieśników i towarzyszące jej napięcie, Jej bohaterka pewnego dnia zostaje zaproszona do grona „popularnych” uczniów. Imponuje jej to wyróżnienie, czuje się ważna i lubiana, niestety po jakimś czasie wszystko zaczyna się psuć, a ona sama odczuwa coraz silniejszy dyskomfort psychiczny. Brzmi znajomo? No właśnie, presja rówieśnicza to uczucie, kiedy dziecko uważa, że musi zrobić coś, na co tak naprawdę nie ma ochoty, ale chcą tego inni. Powiedzmy STOP przymusowi popularności! Ta książka to absolutny niezbędnik każdego młodszego nastolatka! Jej żywy współczesny język i nowoczesne ilustracje zapraszają dzieci i ich opiekunów do ważnych rozmów...


Odwagi, Pinku! : książka o odporności psychicznej : dla dzieci i dla rodziców trochę też / Urszula Młodnicka ; [ilustracje:] Agnieszka Waligóra.


Gliwice : Sensus, copyright 2022. Wypożyczalnia Zamość 81125
Pink, mały niebieski stwór, jedno ucho ma okrągłe, a drugie trójkątne. Uwielbia swoich przyjaciół, babeczki bananowe i grę na ukulele. Nie lubi kożuchów na mleku i Fiszki, a także gdy ktoś go okłamuje. Nie lubi też występować publicznie. Bardzo go to stresuje. A Ciebie co STRESUJE? Czego się czasem BOISZ? Wiesz, to zupełnie normalne, że w życiu zdarzają się trudne momenty. Że na myśl o nadchodzących wyzwaniach czujemy obawę i boli nas brzuch. Że czasem jesteśmy smutni, a czasem wybuchamy złością jak wulkan. Na szczęście są sposoby, by sobie z tym poradzić.