Dla dzieci

Bajki - wyciszajki na smutki i smuteczki / [tłumaczenie: Anna Matusik-Dyjak].


[Ożarów Mazowiecki] : [Wydawnictwo Olesiejuk], [© 2019]. Nr inw. 79687
Wspaniała lektura dla wszystkich uczuciowych szkrabów – i dla każdego, kto pragnie się przenieść do krainy wyobraźni… Zbiór opowiadań: mądrych i pouczających zilustrowanych oraz porad nawiązujących do tematu historyjek i opracowanych z myślą o najmłodszych.

Basia : wielka księga o uczuciach / [tekst] Zofia Stanecka ; [ilustracje] Marianna Oklejak.


Warszawa : Harperkids, 2021. Nr inw. 79688
Basia jest szczęśliwa zawsze w dzień słodyczowy. Jak sama mówi: Czasem czucia jest tak dużo, ze wylewa się na zewnątrz, krzyczy, śmieje się, tupie albo płacze. Lula czuje tremę przed występami na scenie. Mały Franek we wszystkich dorosłych budzi czułość. Babcia Krystyna martwi się o Dziadka Henryka. A Misiek Zdzisiek jest bardzo ciekawy, jak otworzyć słoik z miodem i według niego: Wszystkie uczucia są ważne. Te bulgoczące jak zupa, te skaczące jak kangur i te płaskie jak naleśnik. Uczucia się ma. One po prostu są. Czasem trudno nazwać to, co cię czuje. Można wtedy spróbować to narysować. Ta niezwykła książka o uczuciach przeznaczona jest dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.

Bracia i siostry : akceptuję, co czuję / Isabelle Filliozat, Éric Veillé ; [tłumaczenie Anna Wolna].


Warszawa : Harperkids, © 2020. Nr inw. 79690
Dobre stosunki z rodzeństwem to wyzwanie. Czasami brat lub siostra są całkiem w porządku, a czasami się na nich denerwujemy. Czasem nawet chcielibyśmy, żeby ich nie było… W tej książce dzieci znajdą wiele ćwiczeń i zadań, które pomogą im zrozumieć braci i siostry, a także zaakceptować emocje, które odczuwają w stosunku do rodzeństwa i rodziców, nie ważne czy jest się najstarszym, środkowym czy najmłodszym w rodzinie. W środku znajduje się poradnik dla rodziców.

Książki / Nikola Kucharska ; teksty Joanna Kończak, Katarzyna Piętka.


Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2021.Nr inw. 79701czyt.
Klara fascynuje się światem wokół. Chciałaby zrozumieć, skąd biorą się książki, a w przyszłości zostać bibliotekarką albo pisarką. Każdą wolną chwilę poświęca na zdobywanie wiadomości. Pomaga jej dziadek, który swymi zabawnymi rysunkami cierpliwie odpowiada na kolejne pytania wnuczki. Czy za pomocą sznurka i węzełków można "zapisać" opowieść? Czym różni się papirus od pergaminu? Na czym polegała praca w średniowiecznym skryptorium? Po co książce skład i layout? Z czego dawniej robiło się papier, a co dziś potrzebne jest do jego produkcji? Skąd wzięło się powiedzenie "czytać od deski do deski"? Czym zajmuje się agent literacki? Co to jest antykwa, szeryf czy kursywa?