Dla rodziców

Jak nie stracić kontaktu z dzieckiem : i dogadać się w każdej sprawie / Ulrike Döpfner ; przekład: Paulina Wojnakowska.


Łódź : Feria, 2021. Nr inw. 79938
Codzienne rozmowy z dziećmi to często prawdziwe wyzwanie. Zwykła wymiana zdań może doprowadzić do ogromnej frustracji zarówno u dziecka, jak i u rodzica. Ale sztuki komunikacji z dziećmi – jak wielu innych umiejętności – można się po prostu nauczyć. Dzięki książce doświadczonej psycholożki Ulrike Döpfner rodzic dowie się: jak słuchać swoich dzieci i jak do nich mówić, by uwzględniać ich najważniejsze potrzeby, jak prowadzić z nimi ciekawe, ważne i dające do myślenia rozmowy, jakie pytania zadawać dzieciom, by poznać ich radości, zmartwienia, lęki i niepokoje, jak wspólnie cieszyć się z ich sukcesów, w jaki sposób formułować wątpliwości i wskazówki, by dziecko nie traktowało rozmowy z tobą jako przykrego obowiązku i okazji do konfliktu.

Rodzicielstwo na etacie : jak być obecnym emocjonalnie rodzicem po dniu pełnym wyzwań w pracy / Anita Cleare ; przekład: Marcin Kowalczyk.


Warszawa : Laurum, 2021. Nr inw. 79891
Anita Cleare, ekspertka z zakresu świadomego rodzicielstwa, w tym rzeczowym poradniku pokazuje krok po kroku, jak przełączać się między życiem zawodowym i prywatnym i być rodzicem obecnym emocjonalnie. Jej cenne rady pomogą zmienić życie całej rodziny, a to dzięki nowemu podejściu, które pozwoli złagodzić konflikty i nawiązać bliższy kontakt z dziećmi, jednocześnie godząc obowiązki rodzica z pracą zawodową. Autorka pokaże, jak wychowywać mądrzej w oparciu o trzy kluczowe elementy: jasny obraz, czego potrzebują dzieci, praktyczne narzędzia efektywnego wychowywania oraz strategie dbania o dobre samopoczucie rodziców.

Sekretne życie mózgu nastolatka / Sarah-Jayne Blakemore ; [przekład Jowita Maksymowicz-Hamann].


Warszawa : Wydawnictwo Mamania. Grupa Wydawnicza Relacja, 2021. Nr inw. 79893
Profesor neuronauk Sarah-Jayne Blakemore wyjaśnia, co dzieje się w mózgu dorastających dzieci. Wieloletnia praca jej zespołu badawczego pokazała, że okres dorastania jest czasem niezwykłej wrażliwości rozwojowej, ale jednocześnie wyjątkowej kreatywności, która powinna zostać dogłębnie poznana i doceniona. Bo chociaż czasem nastolatek sprawia wrażenie, jakby szukał dziury w całym, on musi po prostu… odkryć sekrety swojego mózgu.

Twoje dziecko w sieci : przewodnik po cyfrowym świecie dla czasami zdezorientowanych rodziców / Agnieszka E. Taper.


Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2021. Nr inw. 79974
Dzieci i nastolatki bardziej ufają internetowi niż dorosłym i to w sieci szukają informacji na temat otaczającego ich świata. Ten poradnik pomoże choć trochę zmienić tę tendencję. Znajdziesz w nim dużą dawkę wiedzy, wiele ciekawych profili, linków i rad, dzięki którym pokierujesz aktywnością dziecka online.