Dla rodziców

Autyzm i dieta : co jako rodzic powinieneś wiedzieć / dr n. med. Justyna Jessa.

Gliwice : Septem, copyright 2021. Nr inw. 79629
Praktyczny poradnik dietetyczny dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu. Autorka jako dietetyk kliniczny od lat zgłębia zagadnienie wpływu diety na funkcjonowanie dzieci w spektrum autyzmu. Przestudiowała setki publikacji na ten temat, przeanalizowała przypadki swoich pacjentów, których rodzice wprowadzili specjalistyczną dietę, i wynikami tych obserwacji dzieli się w książce. To pozycja, która pomoże usystematyzować wiedzę i odnaleźć się w gąszczu - nierzadko sprzecznych - informacji. Ułatwi rodzicom podjęcie decyzji o wprowadzeniu diety dla dziecka autystycznego, przede wszystkim pozwoli świadomie ją ocenić.

Cyfrowe dzieci / Beata Pawłowicz, Tomasz Srebnicki.

Warszawa : Wydawnictwo Zwierciadło, copyright 2021. Nr inw. 79633
Cyfrowe dzieci, to książka, dzięki której dowiesz się, jak do dzieci mówić, a także jak ich słuchać, czyli jak z dzieckiem efektywnie… rozmawiać. Wychowanie dzieci zawsze niesie za sobą wiele wyzwań. W współczesnych przesiąkniętych technologią czasach doszło jeszcze jedno – wirtualna rzeczywistość, w której dzisiejsze dzieci i nastolatki czują się jak ryby w wodzie. Ale czeka tam też na nie mnóstwo pułapek, podobnie jak w życiu realnym. Jak uchronić przed nimi dzieci? Dobre rozmowy mogą bowiem pomóc ustrzec dzieci przed wieloma zagrożeniami, m.in. przed uzależnieniami.

Jak nie zgubić dziecka w sieci / Zyta Czechowska, Mikołaj Marcela.

Warszawa : Muza, 2021. Nr inw. 79643
Książka dostarczy wiedzy o zaletach i wadach nowych technologii oraz praktycznych rozwiązań, dzięki którym rodzice będą mogli ograniczyć zagrożenia związane z internetem i uczynią cyfrowy świat sprzymierzeńcem w procesie efektywnej edukacji i rozwoju swoich dzieci.

Jak pomóc nastolatkom : w walce ze stresem, lękiem i depresją / Roy Petitfils ; przekład: Laura Bigaj.

Kraków : eSPe, 2021. Nr inw. 79590
Roy Petitfils swoją książkę kieruje zarówno do rodziców niepokojących się o swoje dzieci, jak i do nauczycieli oraz wychowawców, którzy powinni umieć zauważyć różnego rodzaju problemy swych podopiecznych i właściwie na nie zareagować. Dzięki cennym radom autora wszyscy mający kontakt z nastolatkami mogą poznać: zjawiska psychologiczne towarzyszące procesowi dojrzewania; metody skutecznej komunikacji z nastolatkiem; najczęstsze przyczyny zaburzeń psychicznych wśród nastolatków; sposoby wspierania nastolatków w najtrudniejszych chwilach; niepokojące objawy i zachowania, które wymagają konsultacji specjalistycznej; zasady właściwego doboru specjalistów.

Potrzeby emocjonalne dziecka : praktyczny poradnik dla rodziców i specjalistów / John Philip Louis, Karen McDonald Louis ; przekład Agnieszka Cioch ; [redakcja merytoryczna Joanna Giereło, Izabela Gołębiewska].

Sopot : GWP, 2019. Nr inw. 79664
Jak zadbać o prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka? Tego uczą autorzy książki Karen i John Louisowie. Napisali swój poradnik po tym, jak prowadzone przez nich warsztaty odniosły ogromny sukces. Przekonują, że kluczowe dla prawidłowego, zdrowego rozwoju dziecka jest zaspokojenie podstawowych potrzeb emocjonalnych, do których należą: bezpieczne przywiązanie i akceptacja, zdrowa autonomia i kompetencja, realistyczne granice i oczekiwania oraz wartości duchowe.

Rodzicielski maraton : od narodzin dziecka aż do opuszczenia przez nie gniazda / Michael Schulte-Markwort we współpracy z Constanze Kleis ; przełożyła Małgorzata Guzowska.

Warszawa ; Słupsk : Dobra Literatura, 2021. Nr inw. 79666
Psychiatra dzieci i młodzieży profesor Michael Schulte-Markwort radzi: tym, co się liczy, jest odwaga uświadomienia sobie własnej postawy. Wtedy możliwe stają się nawiązanie relacji rodzic–dziecko oraz komunikacja z dzieckiem uwzględniająca jego potrzeby i zdolności. Nie bez znaczenia jest także kwestia samodzielności rodziców, którzy nie powinni się tak przejmować tym, co mówią inni. Każda rodzina może osiągnąć szczęście po swojemu. Autor w obrazowy sposób i na wielu przykładach wyjaśnia, jak z odwagą oraz zaufaniem podejmować własne decyzje.