Dla rodziców

Dzikie stwory : sztuka wychowania chłopców / Stephen James, David Thomas ; przekład Edyta Stępkowska.


Kraków : Wydawnictwo eSPe, 2011. Nr inw. 78250


Stephen James i David Thomas opierając się na badaniach klinicznych i własnych doświadczeniach rodzicielskich pokazują, na czym polega specyfika chłopców pod względem fizycznym, psychicznym i duchowym. Oferują jednocześnie kompletny program radzenia sobie z problemami, jakie może ona stwarzać rodzicom, wychowawcom czy nauczycielom. Swoje wywody autorzy ilustrują dziesiątkami, często bardzo zabawnych, opowieści z życia własnego i rodzin, które zwróciły się do nich o pomoc. Książka daje świeże spojrzenie i podnosi na duchu tych, którzy czują się sfrustrowani zmaganiami z chłopięcą „dzikością”. Podkreśla przy tym rolę zarówno ojca, jak i matki, wskazując odmienność zadań, jakie stawia przed nimi wychowanie chłopców.


Rodzina i dziecko z chorobą przewlekłą / Jesper Juul ; przekład Agnieszka Schõnfeld.


Podkowa Leśna : Wydawnictwo MiND, copyright 2019. Nr inw. 78300


Dziecko z chorobą przewlekłą lub niepełnosprawnością potrzebuje dokładnie tego samego co inne dzieci, tylko często bywa redukowane przez świat zewnętrzny do swojej choroby. Diagnoza choroby przewlekłej u dziecka bywa szokiem dla całej rodziny. Rodzice skupiają wtedy całą swoją uwagę i energię na walce o zdrowie, często zaniedbując własne potrzeby oraz potrzeby innych członków rodziny. Autor zastanawia się jak zadbać o równowagę między chorobą a zdrowiem, jak wzmacniać odporność psychiczną dziecka w kontakcie ze światem, jak zaspokajać jego potrzebę poczucia własnej wartości i odpowiedzialności za siebie. Jesper Juul pisze, że rodziny z chorym dzieckiem mają mniej czasu na rozwój. Muszą szybciej wypracować kulturę i wartości sprzyjające dobremu, zrównoważonemu życiu rodzinnemu.


Wychowując dziecko z autyzmem : pozytywne strategie oparte na terapii behawioralnej / Victoria M. Boone ; tłumaczenie Maria Moskal.


Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, copyright 2020. Nr inw. 78326


Wychowywanie dziecka z autyzmem to jedno z najtrudniejszych zadań, przed jakim może stanąć rodzic. Niełatwo nadążyć z wypełnianiem codziennych obowiązków, robiąc jednocześnie wszystko co się da, by odpowiednio stymulować rozwój swojej pociechy. Victoria M. Boone, certyfikowana analityczka behawioralna, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami z rodzicami i terapeutami dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Autorka w przystępny sposób przedstawia zasady stosowanej analizy zachowania (SAZ) oraz wyjaśnia jej skuteczność w terapii osób z autyzmem. Pokazuje narzędzia do stworzenia spersonalizowanego planu zmiany zachowania, służącego wzmocnieniu pozytywnych i eliminowaniu niechcianych lub trudnych zachowań. Wskazówki zawarte w książce pomogą w wypracowaniu pozytywnych strategii opierających się na mocnych stronach dziecka, które pozwolą mu rozwinąć ważne dla niego umiejętności. Wdrożenie ich w codziennym życiu umożliwi mu poczynienie postępów, które będą dla wszystkich źródłem radości i zadowolenia.