Dla rodziców

Montessori w twoim domu : przewodnik dla rodziców małych dzieci, chcących wychować ciekawych świata i odpowiedzialnych ludzi / Simone Davies ; ilustracje Hiyoko Imai ; przełożyła Ewa Pater-Podgórna.

[Wrocław] : Wydawnictwo Bukowy Las, [2019]. Nr inw. 78036

Poradnik, który pomoże każdemu stać się bardziej skutecznym rodzicem, ale ma też na celu zmienić sposób, w jaki postrzegamy małe dzieci. Jego autorka, doświadczona nauczycielka Montessori, pokazuje jak można przenieść na domowy grunt wartości wynikające z zasad organizacji montessoriańskich placówek edukacyjnych i co dzień cieszyć się byciem z dzieckiem. Posiłkując się zasadami opracowanymi przez słynną włoską edukatorkę Marię Montessori, Simone Davies opowiada, w jaki sposób zobaczyć w osławionym buncie dwulatka okres zwiększonej ciekawości, kiedy dziecko chłonie wiedzę jak gąbka, uczy się szacunku do świata i odkrywa go z radością. Autorka przedstawia setki praktycznych propozycji i pomysłów na przyjemne i wartościowe życie z maluchem w domu.

(Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dzieci w wieku 6 - 12 lat / Monika Janiszewska, Małgorzata Bajko.

Gliwice : Wydawnictwo Helion, 2020. Nr inw. 78039

Wychowanie dzieci to niekończące się pasmo zaskoczeń, szczodrze okraszane coraz to nowymi sytuacjami kryzysowymi, którym my, rodzice, musimy dzielnie stawiać czoła. Dopóki dziecko pozostaje pod opieką najbliższych i pani przedszkolanki, jest o tyle łatwiej, że mamy z nim praktycznie stały kontakt. Urywa się on wraz z przekroczeniem progu szkoły i otrzymaniem pierwszego własnego telefonu komórkowego z dostępem do internetu. Dziecko zaczyna zamykać drzwi do swojego pokoju, nawiązuje relacje, do których nas nie dopuszcza, z coraz mniejszą chęcią wykonuje nasze polecenia. Jak reagować? Krytykanctwem, wyśmiewaniem i zawstydzaniem można jedynie pogłębić przepaść między światem dziecka i rodziców. By ją choć częściowo zasypać, trzeba pozostać blisko, być zawsze gotowym do wysłuchania, zrozumienia i wczucia się w sytuację rosnącego człowieka.

Pięć głębokich oddechów : moc uważnego rodzicielstwa / dr Genevieve von Lob ; [przekład: Anna Czechowska].

Warszawa : Mamania, copyright 2019. Nr inw. 78043

Wychowywanie szczęśliwych, pewnych siebie i odpornych dzieci jest najważniejszą pracą na świecie – ale w naszym szybko rozwijającym się społeczeństwie wyzwania stojące przed rodzicami mogą być przytłaczające i wyczerpujące. Psycholog kliniczny dr Genevieve von Lob czerpie z bogatego doświadczenia z setkami rodzin z różnych środowisk, aby zapewnić rodzicom wsparcie. W oparciu o uważność, psychologię i neurobiologię ten uspokajający przewodnik pokaże rodzicom, jak być dla siebie łagodniejszym i zaufać własnemu osądowi, gdy mają do czynienia z dylematami, przed którymi staje każdy rodzic. Na prawdziwych przykładach autorka pokazuje, jak rozładować napięcie i niepokój w domu. Zestresowani rodzice odkryją poczucie pewności, spokoju i równowagi – zarówno dla siebie, jak i dla swoich dzieci.

Spokojni rodzice, szczęśliwe dzieci : bliskość zamiast krzyku / Laura Markham ; przełożyła Katarzyna Rosłan.

Warszawa : Agora, 2018. Nr inw. 78051

Poradnik dla rodziców pragnących wychować odpowiedzialne, zdolne i szczęśliwe dzieci. Metoda dr Laury Markham, oparta na najnowszych badaniach dotyczących rozwoju mózgu i ogromnym doświadczeniu w pracy z rodzicami, jest równie prosta, co skuteczna. Jej główne założenie brzmi: nawiąż i utrzymuj łączność emocjonalną z dzieckiem, a dzięki temu zbudujesz z nim bliską relację. Książka zawiera: praktyczne rozwiązania, konkretne rady i krótkie wskazówki, przetestowane na dzieciach gotowe zwroty przeznaczone, do komunikacji z maluchami w różnym wieku, instrukcje do zastosowania w sytuacjach kryzysowych, informacje z zakresu psychologii dziecka.