Poradniki

Dorastanie bez lęku / Sheri L. Turrell, Christopher McCurry, Mary Bell ; przekład: Sylwia Pikiel.


Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020. Nr inw. 78594

Młodzi ludzie często zmagają się z uczuciem lęku, niepokoju, napadami paniki czy nadmiernym zamartwianiem się. To zupełnie naturalne – zwłaszcza w okresie dojrzewania, kiedy wszystko przeżywa się bardziej. Jednak jeśli lęk zaczyna dominować, paraliżuje, odbiera radość życia i uniemożliwia poradzenie sobie z codziennymi sprawami – trzeba znaleźć receptę na poradzenie sobie z nim. Poradnik „Dorastanie bez lęku” nie sprawi, że lęk zniknie z dnia na dzień. Pomoże natomiast nastolatkom lepiej nawigować w życiu, a tym samym - radzić sobie również z lękiem w zdrowy, konstruktywny sposób. Unikanie, odwracanie uwagi od pełnych niepokoju myśli czy zagłuszenie emocji to najczęstsze strategie radzenia sobie z lękiem. Jednak nie rozwiązują one problemu - przynoszą tylko krótkotrwałą ulgę. Dzięki tej książce, młodzi ludzie: poznają zdrowe, alternatywne strategie radzenia sobie z lękiem i niepokojem, nauczą się rozumieć i akceptować swoje emocje, uczucia i myśli – także te trudne, zaakceptują obecność lęku w swoim życiu, a jednocześnie przestaną mu ulegać, dowiedzą się, jak - pomimo obaw i niepokoju – podejmować działania, które są dla nich ważne i w których odnajdują sens, zbudują rezyliencję, odwagę i wiarę w siebie.

My daliśmy radę, tobie też się uda! : przewodnik po życiu na świecie dla osób z zespołem Aspergera / Tony Attwood, Craig R. Evans, Anita Lesko ; przekład Maria Moskal ; mentorzy: Qazi Fazli Azeem, Garry Burge, James Buzon, Bob Castleman, Mitch Christian, Debbie Denenburg, Charli Devnet, Temple Grandin, Ruth Elaine Joyner Hane, Paul Isaacs, Dr. Know, Karen Krejcha, Henny Kupferstein, Anita Lesko, Richard Maguire, John Makin, Larry Moody, Lisa Morgan, Jennifer Cook O'Toole, Lars Perner, Jeanette Purkis, Mary Robison, Steve Selpal, Dr. Stephen M. Shore, Dr. Patrick Suglia, Liane Holiday Willey, Alexis Winemann.


Gdańsk : Harmonia Universalis, 2020. Nr inw. 78606
Książka stanowi zbiór porad sformułowanych przez znane osoby z zespołem Aspergera lub autyzmem wysokofunkcjonującym i kierowanych do innych osób ze spektrum. Każdy z 17 rozdziałów poświęcony jest konkretnym trudnościom towarzyszącym ASD, które rozpoznano na podstawie nowatorskiego badania przeprowadzonego przez dr. Tony’ego Attwooda, Craiga Evansa i Anitę Lesko. Autorami porad są między innymi dr Temple Grandin i dr Stephen M. Shore, a każdy rozdział kończy się szczegółowym i życzliwym komentarzem dr. Tony’ego Attwooda. Publikację uzupełniają barwne reprodukcje prac plastycznych wykonanych przez artystów z autyzmem.


Trening głosu : praktyczny kurs dobrego mówienia / Beata Ciecierska-Zajdel.


Warszawa : Edgard, 2020. Nr in. 78620
Poradnik adresowany jest zarówno do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze świadomą pracą nad głosem, jak i do bardziej doświadczonych czytelników, którzy chcą udoskonalić podstawy dobrego mówienia. To idealny podręcznik dla nauczycieli, aktorów, dziennikarzy, polityków, prezenterów a także nieoceniona pomoc dla osób nieśmiałych, dla których konieczność publicznych wystąpień bywa paraliżująca. W książce znajdują się porady składające się na praktyczny kurs pracy nad głosem. Część praktyczną książki stanowią dokładnie opisane ćwiczenia ułożone w 10 lekcji.