Poradniki

Integracja emocjonalna : jak uwierzyć, że jesteś kochany i potrafisz kochać / Anna A. Terruwe, Conrad W. Baars ; przełożyła Magdalena Ciszewska.

Poznań : W drodze, 2019. Nr inw. 78024

Anna A. Terruwe i Conrad W. Baars, holenderscy psychiatrzy z wieloletnią praktyką terapeutyczną, opisują przyczyny, skutki i sposoby leczenia odkrytej przez siebie jednostki chorobowej, nazwanej zespołem niezaspokojenia emocjonalnego. Ludzie jako jednostki społeczne bezwzględnie potrzebują emocjonalnego kontaktu z innymi osobami. Nie mogą oni jednak być otwarci na innych, jeśli wcześniej nie zostali obdarzeni bezinteresowną miłością. Bez tej afirmacji skazani są na niepewność własnej wartości. Żadne osiągnięcia zawodowe czy intelektualne - choćby nie wiem jak spektakularne - nie są w stanie zastąpić tego emocjonalnego niedostatku. To miejsce może zapełnić tylko bezwarunkowa miłość drugiej osoby.

Narzędzia rozwoju osobistego : medytacje, wizualizacje i inne techniki uwalniania emocji oraz kreowania pewności siebie / Grzegorz Glinka.

Białystok : Studio Astropsychologii, 2020. Nr inw. 78037

Otaczamy się całą masą niepotrzebnych przedmiotów, żyjemy coraz bardziej intensywnie i próbujemy udowodnić sobie i światu, na jak wiele nas stać. Problem polega na tym, że często stajemy się przez to nieszczęśliwi, a kolejne trofea są natychmiast spychane w cień przez nowe wyzwania. W efekcie tracimy pewność siebie i czujemy się coraz gorzej. Dzięki sprawdzonym metodom czytelnik dowie się jak zwiększać świadomość poprzez: medytację, zapisywanie snów, obserwację ludzi, odnajdywanie kontrargumentów. Autor podaje również 5 kroków programowania podświadomości, to jest: wizualizacje, afirmacje, życie tu i teraz, zajmowanie się tylko jedną rzeczą, okiełznanie fałszywych przekonań.

Uważne współczucie / Paul Gilbert, Choden.

Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2019. Nr inw. 78056

Paul Gilbert, twórca terapii skoncentrowanej na współczuciu, i Choden, opierając się na swoim długoletnim doświadczeniu, a także na wynikach badań między innymi z dziedziny psychologii ewolucyjnej i neuronauki, wyjaśniają, w jaki sposób praktykowanie uważnego współczucia sprzyja regulacji emocji, dobrostanowi i pogłębianiu relacji społecznych. Uważność to mająca ogromną moc umiejętność, która może pomóc nam żyć bardziej świadomie, ale sama nie wystarczy, by całkowicie zmienić sposób działania naszego umysłu. Aby w pełni się rozwijać, potrzebujemy współczucia, rozumianego jako wrażliwość na własne i cudze cierpienie powiązana z zaangażowanym działaniem na rzecz zapobiegania mu i jego łagodzenia. Współczucie nie jest więc słabością, pobłażaniem sobie, litością czy poddańczą życzliwością – ono wymaga odwagi, mądrości, życzliwości i zaangażowania.

W pułapce myśli - dla nastolatków : jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem / Louise Hayes, Ann Bailey, Joseph Ciarrochi ; przekład : Agnieszka Cioch.

Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2019. Nr inw. 78057

Książka pomaga rozwinąć najważniejsze umiejętności potrzebne do radzenia sobie z trudnymi, czasem wręcz przytłaczającymi emocjami: stresem, brakiem wiary w siebie, wstydem, gniewem czy lękiem. Książka daje młodym ludziom jasny przekaz, że nie są w swoich uczuciach osamotnieni, a porady w niej zawarte pomagają przejść ten trudny etap życia z podniesioną głową. Terapia akceptacji i zaangażowania, na której założeniach opiera się ta książka, uczy, jak zamiast koncentrować się na niepowodzeniach, problemach okresu dorastania czy codziennych zmaganiach, być bardziej uważnym, rozpoznawać swoje myśli i uczucia, akceptować siebie i swoje emocje oraz rozwiązywać problemy. To lektura  nie tylko dla młodzieży, ale i rodziców, nauczycieli oraz terapeutów pracujących z tą grupą wiekową.