Poradniki

Bardziej toksyczni ludzie / Bernardo Stamateas ; przekład Barbara Sławomirska.


Warszawa : Bellona, copyright 2021. Nr inw. 79010
Książka jest kontynuacją cieszącego się ogromnym powodzeniem poradnika Toksyczni ludzie i opowiada o tym, jakich typów ludzi powinniśmy unikać w swoim życiu. Często nawet sobie nie uświadamiamy, że znajdują się w naszym otoczeniu i wysysają z nas energię, uniemożliwiając nam osiągnięcie naszych celów, osobiste spełnienie, rozwój czy po prostu zakłócają spokój ducha. Wcześniej poznaliśmy m.in. zazdrośnika, manipulatora, marudę, narcyza, psychopatę i przeciętniaka. Tym razem Stamateas pokazuje kolejne niebezpieczne typy osobowości, takie jak narcyz, człowiek żądny władzy, frustrat, wszechwiedzący, sadysta, masochista, paranoik – i inne. Wszyscy oni zatruwają nam życie i naszym kosztem realizują swoje cele.

Czytaj książki tak szybko, jak myślisz : szybciej, mądrzej i bardziej kreatywnie... / Robert Buszta.


Gliwice : Helion SA, copyright 2021. Nr inw. 79020
Autor udowadnia, że w półtorej godziny jesteśmy w stanie przyswoić zawartość praktycznie dowolnej książki, również popularnonaukowej. Dzięki wskazówkom i z instrukcjom zawartym w tym poradniku, czytelnik może stać się mistrzem wychwytywania istotnych treści z zalewu słów stanowiących jedynie stylistyczne ozdobniki albo literackie wypełniacze. Prawdziwa treść publikacji bowiem kryje się w twardych danych! Rzecz w tym, by nauczyć się skutecznie je wyłuskiwać. Autor przedstawia Organiczną Technikę Studiowania ułatwiającą szybkie czytanie.

Hvile : jak norweska sztuka leniuchowania uratuje nam życie / Siw Aduvill ; z norweskiego przełożyła Małgorzata Rost.


Warszawa : Wielka Litera, copyright 2020. Nr inw. 79032

Przytłoczeni szybkim tempem życia często myślimy, że odpoczynek jest luksusem. Postrzegamy go jako lenistwo, a sami czujemy się źle z naszą bezproduktywnością. Świat wymaga od nas nieustannego działania, a my zapominamy, że nasze siły nie są nieskończone. Tymczasem bez relaksu nie powstałyby rzeczy wielkie. Aby skutecznie odpocząć, musimy na nowo przemyśleć, co dla nas jest ważne. Wyłącz powiadomienia, odetnij się od świecących ekranów. Odnajdź spokój w głowie, rusz ciało, zanurz się w przyrodzie, powstrzymaj od nieustannej gadatliwości, oczyść przestrzeń wokół siebie i wreszcie odpocznij w zgodzie ze sobą.

Jak być silną i wysoko wrażliwą : kiedy kobieta czuje za mocno / Sylvia Harke ; przekład: Anna Opara.


Łódź : Feeria Wydawnictwo, 2021. Nr inw. 79033
Poradnik dla kobiet, w którym spotykają się dwie kultowe książki: „Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes i „Wysoko wrażliwi” dr Elaine Aron. Wysoka wrażliwość sprawia, że my, kobiety, postrzegamy świat w wyjątkowy sposób, ale jednocześnie z tego powodu czujemy się bardzo wyobcowane i samotne… Potrzebujemy szczególnego wsparcia, by dostrzec i pokochać swoją niepowtarzalność. Ta książka powstała, aby przywrócić nam równowagę, powstrzymać gonitwę myśli i zdjąć z naszych barków ciężar poczucia winy oraz wstydu. Sylvia Harke uczy wysoko wrażliwe kobiety miłości do samej siebie; pragnie im przekazać, że znajdą odpowiedzi na swoje pytania, będą kochane, odkryją własną ścieżkę, i przede wszystkim – że są doskonałe takie, jakie są!

Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu : porady i ćwiczenia / Hope Kelaher ; przekład Marta Komorowska.


Warszawa : Zwierciadło, 2020. Nr inw. 79038
Z poradnika czytelnik dowie się m.in.: czym jest przyjaźń w dorosłym życiu i dlaczego tak trudno ją nawiązać, jak zmieniają się przyjaźnie, kiedy dorastamy, jakim typem przyjaciela jesteśmy, jak rozmawiać, by wyjść poza small talk, jak zbudować i pielęgnować własny krąg znajomych, jak wykorzystywać media społecznościowe, by poznawać nowych ludzi, jak rozróżniać zdrowe i toksyczne relacje.

Na luzie : jak sobie radzić ze stresem i nie zamartwiać się na zapas / Brian King ; przełożyła Aga Zano.


Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2021. Nr inw. 79055
Brian King, psycholog i komik, przedstawia praktyczne techniki radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i radzi, jak nauczyć swój mózg bardziej pozytywnego myślenia. W tym celu szczegółowo objaśnia zjawisko stresu, tłumaczy, czym on jest, skąd się bierze, a także jaki ma wpływ na cały organizm. Autor dogłębnie analizuje przyczyny i przejawy stresu w codziennym życiu, zwracając przy tym uwagę na źródła lęku, niepewności, negatywnego nastawienia i przyczyny tłumienia emocji. Pokazuje, jak wszystkie te zagadnienia łączą się w większą całość. Z tych rozważań dowiemy się, dlaczego negatywne emocje i stres prowadzą do zaburzeń lękowych, depresji, nadciśnienia, otyłości, uzależnień oraz wielu innych problemów zdrowotnych. Techniki Kinga pomagają zmienić w mózgu chemię, która wpływa na humor, wytrzymałość i odporność na stresujące sytuacje. Optymizm, poczucie wdzięczności i akceptacja nic nie kosztują, a mogą znacząco poprawić jakość życia.

Wypalenie : jak wyrwać się z błędnego koła stresu / Emily Nagoski, Amelia Nagoski ; przełożyła Agata Ostrowska.


Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, copyright 2020. Nr inw. 79083
Poradnik, z którego dowiesz się, dlaczego kobiety doświadczają wypalenia inaczej niż mężczyźni, a także poznasz prosty, oparty na wiedzy naukowej plan, który pozwoli ci zminimalizować stres, radzić sobie z emocjami i czerpać więcej radości z życia. Autorki pomogą ci wyrwać się z błędnego koła zmęczenia. Zamiast namawiać nas do ignorowania realnych przeszkód i presji społecznej uniemożliwiających kobietom szczęśliwe życie, ze współczuciem i optymizmem tłumaczą, z czym musimy się zmierzyć, i pokazują, jak walczyć. Dzięki zaskakującym danym naukowym, rozsądnym poradom oraz praktycznym kartom pracy i propozycjom ćwiczeń każda kobieta znajdzie na kartach tej książki coś dla siebie oraz poczuje moc tworzenia pozytywnej zmiany.