Poradniki

Nawyki skuteczności : jak w 30 dni zmienić życie na lepsze / Iwona Majewska-Opiełka.

Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020. Nr inw. 78101

Autorka zaprasza do refleksji i pracy nad sobą – nad rozwojem osobistym i kształtowaniem nawyków skutecznego działania sprawdzoną metodą Stephena Coveya. Wypracowanie tych nawyków prowadzi do twórczych zmian wewnętrznych i odkrycia własnych możliwości, pomaga budować trwałe relacje z ludźmi, a przede wszystkim rozwija świadomość tego, co jest w życiu najważniejsze i nadaje mu sens. Nie chodzi bowiem o to, by uzyskiwać coraz wyższe dochody, ale by przeżywać wszystko pełniej i głębiej, cieszyć się każdą chwilą, być dumnym z siebie, kochać i być kochanym. Książka jest relacją z trzydziestodniowego treningu kształtowania nawyków skutecznego działania. Autorka wzbogaciła swój dziennik o cenny komentarz, jaki dopisało życie, dzięki czemu możemy zweryfikować skuteczność i trwałość proponowanej metody.

O uzależnieniu prosto i zrozumiale : niezbędnik pacjenta i jego rodziny / Robert Modrzyński.

Warszawa : Difin, 2020. Nr inw. 78104

Mało kto z osób kończących terapię zdaje sobie sprawę, że uzależnienie jest chorobą mózgu. Jeszcze mniej wiedzą o tym ich bliscy. Dominuje błędne przekonanie, że uzależnienie dotyczy głównie obszaru psychiki i to, czy uda się wyjść z nałogu, zależy od silnej woli. Książka, będąca efektem wieloletniej pracy terapeutycznej, służy jako zwięzły i praktyczny przewodnik po uzależnieniu. Jest to poradnik adresowany do osób zmagających się z nałogiem i ich rodzin. Podzielony na sześć rozdziałów, zawiera opis uzależnienia jako choroby ciała, która jest wynikiem zmian biologicznych zachodzących głównie w mózgu. Poza tym wyjaśniono mechanizmy doprowadzające do nałogu, w jaki sposób zmienia się myślenie i przeżywanie emocji u osoby uzależnionej. W części praktycznej książki znalazły się najistotniejsze wskazówki pomagające w utrzymaniu abstynencji.

Wyloguj swój mózg : jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii / Anders Hansen ; tłumaczenie Emilia Fabisiak.

Kraków : Wydawnictwo Znak, 2020. Nr inw. 78138

Książka szwedzkiego psychiatry i autora badań nad internetem w przystępny sposób tłumaczy jak korzystać z najnowszych technologii, by służyły naszemu dobru i nie były źródłem frustracji i lęku. Pozwala poznać ostatnie odkrycia naukowe i zadbać o zdrowie swojego mózgu. Autor radzi: Wyłącz telefon komórkowy na jedną lub dwie godziny w ciągu dnia. Nawet kilka minut ruchu dziennie pozwoli ci zredukować stres i poprawić koncentrację. Wieczorem zmień obraz w telefonie na czarno-biały, ograniczy to wyzwalanie dopaminy i chęć przewijania wiadomości. Nie sprawdzaj służbowego maila tuż przed pójściem spać. W mediach społecznościowych staraj się obserwować tylko te osoby, z którymi naprawdę chcesz wchodzić w interakcję.

Wymień umysł na lepszy model : jak przełamać złe nawyki / Joe Dispenza ; tłumaczenie Ryszard Oślizło.

Białystok : Studio Astropsychologii, 2020. Nr inw. 78139

Dr Joe Dispenza analizuje najnowsze odkrycia udowadniające jednoznacznie, że człowiek dysponuje mocą tworzenia rzeczywistości według własnego uznania. Aby gruntownie odmienić swoje życie wystarczy przełamać nawyk bycia sobą i pokonać negatywne przyzwyczajenia. Autor ukazuje czytelnikowi prawdziwe możliwości ludzkiego umysłu. W książce znajdujemy narzędzia umożliwiające rozpoczęcie pracy nad dowolną sferą swojego JA i dokonanie kluczowych zmian we wszystkich aspektach życia. Dzięki nim uda się nam odrzucić fałszywe przekonania i każde z nich zastąpić ich pozytywnymi odpowiednikami. Subtelne zmiany w sposobie korzystania z mózgu stanowią kwantowy klucz do korzystnych zmian zachodzących w ciele, życiu i związkach.