W wyniku pomyłki lub szczęśliwego zrządzenia losu jedenastoletnia ruda dziewczynka opuszcza sierociniec i trafia do domu państwa Cuthbert na Zielonym Wzgórzu na Wyspie Księcia Edwarda. Dorasta, idzie do szkoły i co rusz wpada w jakieś tarapaty. Tak zaczyna się słynna seria o Ani z Zielonego Wzgórza, autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. W bieżącym roku mija 80 lat od śmierci autorki.
Lucy Maud Montgomery, podobnie jak stworzona przez nią bohaterka, mieszkała na Wyspie Księcia Edwarda. Matkę straciła szybko, jej ojciec wyjechał w poszukiwaniu pracy i w wyniku tego była wychowywana przez surowych dziadków. Jako młoda dziewczyna lubiła flirtować, miała sporo absztyfikantów, była nawet zaręczona, ale nic z tego nie wyszło. Wyszła za mąż dopiero w wieku 36 lat za prezbiteriańskiego pastora Ewana Macdonalda.
Pierwsza powieść o Ani Shirley przeleżała w szufladzie dwa lata, zanim znalazł się wydawca, który zdecydował się ją opublikować. Według pierwotnego zamysłu autorki historia o Ani miała się ograniczyć do jednej powieści, ale zyskała tak dużą popularność, że wydawca namówił Montgomery na kontynuację przygód rudowłosej bohaterki. Serię, według chronologii życia bohaterki, należy czytać w następującej kolejności: „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Ania z Avonlea”, „Ania na uniwersytecie”, „Ania z Szumiących Topoli”, „Wymarzony dom Ani”, „Ania ze Złotego Brzegu”, „Dolina tęczy”, „Rilla ze Złotego Brzegu”, „Ania z Wyspy Księcia Edwarda” (wydana również pod tytułem „Spełnione marzenia”). Dodatkowo Ania Shirley pojawia się w dwóch książkach, w których odgrywa mniejszą rolę: „Opowieści z Avonlea” i „Pożegnanie z Avonlea”. W 2008 r. kanadyjska autorka Budge Wilson wydała oficjalny prequel serii o Ani pt. „Droga do Zielonego Wzgórza”, opisująca losy bohaterki, zanim trafiła na Zielone Wzgórze.
Proza Lucy Maud Montgomery pomimo upływu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników. Pierwsza część serii, „Ania z Zielonego Wzgórza”, jest lekturą uzupełniającą w kl. IV-VI szkoły podstawowej w Polsce. Ponadto powstało wiele ekranizacji filmowych na podstawie książek o rudowłosej bohaterce. W 2017 roku Netflix wyprodukował serial „Ania, nie Anna”, który spotkał się z pochlebnymi opiniami widzów.