Oferta edukacyjna - szkoła ponadpodstawowa

Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych na zajęcia edukacyjne.

Chłopska Szkoła Biznesu

Zajęcia w oparciu o grę planszową Chłopska Szkoła Biznesu. To interdyscyplinarne narzędzie edukacyjne w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, promuje postawę przedsiębiorczą, rozwija kompetencje społeczne graczy i świetnie integruje grupę.
Czas trwania: ok. 60-90 minut

Chwała zwyciężonym – powstanie styczniowe (1863 – 1864)

Uczestnicy zajęć będą mieli okazję utrwalić i poszerzyć swoją wiedzę na temat powstania styczniowego. Pierwsza część zajęć dotyczy przyczyn, przebiegu walk, skutków i przywódców tego największego zrywu narodowo - wyzwoleńczego Polaków. W części drugiej zostaną zaprezentowane treści dotyczące powstania styczniowego na Lubelszczyźnie – największe bitwy, sylwetki dowódców oraz sposoby upamiętniania tego wydarzenia dawniej i współcześnie.
Czas trwania: 90 minut

Bazy pełnotekstowe dostępne on-line

Głównym celem zajęć jest zapoznanie uczniów z rzetelnymi źródłami informacji różnych dziedzin wiedzy oraz nabycie umiejętności samodzielnego i efektywnego posługiwania się zasobem wirtualnych książek, czasopism, bibliotecznych katalogów i baz danych w celu pozyskiwania informacji. Zajęcia mają formę ćwiczeń praktycznych.
Czas trwania: 45 minut

Jak to w Zamościu dawniej bywało

Zajęcia mają formę warsztatów aktywizujących wszystkich uczestników. Dzieci wspólnie rysują pocztówkę z Zamościa oraz redagują pozdrowienia. Głównym celem jest propagowanie informacji o swoim regionie, „Małej Ojczyźnie”. Na uczniów czeka też oglądanie zdjęć zabytków Zamościa z dawnych lat i porównywanie, jak wyglądają obecnie.
Czas trwania: 60 minut

Jan Paweł II

Zajęcia w formie pokoju zagadek. Uczniowie muszą rozwiązać szereg zadań i łamigłówek, aby zdobyć szyfr do kłódki zamykającej dostęp do kuferka. Uczniowie nie muszą znać na pamięć faktów z życia Jana Pawła II. Wszystkie materiały źródłowe będą udostępnione na miejscu.
Czas trwania: 60 minut

Media – siła słowa. Dziennikarstwo w praktyce


Celem warsztatów dziennikarskich jest rozwój kompetencji medialnych i językowych oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za słowo. Podczas zajęć młodzież zgłębi rolę dziennikarstwa we współczesnym świecie, poznając nie tylko warsztat dziennikarski, ale także mechanizmy funkcjonowania mediów. Warsztaty obejmują analizę przekazów medialnych i języka emocji, zagadnienia etyki dziennikarskiej i rzetelności informacji, zjawisko dezinformacji i rolę sztucznej inteligencji w mediach oraz praktyczne ćwiczenia językowe oraz tworzenie własnych form wypowiedzi – od reportażu po podcast. Efektem zajęć będzie stworzenie własnej publikacji tekstowej lub materiału multimedialnego.
Czas trwania: 90 minut lub 2 x 45 minut

Monarchia w Polsce – sukcesy i porażki

Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą monarchii w Polsce, w tym największych zwycięstw i klęsk polskiego oręża. Zapoznają się z wybraną literaturą poświęconą historii Polski do roku 1795 dostępną w BP w Zamościu. W warsztatowej części zajęć młodzież będzie rozwiązywać zadania z wykorzystaniem różnych źródeł historycznych, a także narzędzi cyfrowych.
Czas trwania: 60 minut

Powstanie Zamojskie (1942-1944)

• Generalny Plan Wschodni (niem. Generalplan Ost) – założenia.
Uwarunkowania historyczne, założenia ideologiczne, polityka wewnętrzna i zagraniczna władz oraz etnopsychologia narodu niemieckiego jako wstęp do II wojny światowej.
• Generalny Plan Wschodni (niem. Generalplan Ost) – realizacja.
Strategia i taktyka wojenna na terenach Polski, szczególnie w utworzonym Generalnym Gubernatorstwie wobec Polaków, Ukraińców i Żydów oraz zbrojny opór jakim było Powstanie Zamojskie.
Podczas zajęć prezentacja różnorodnych źródeł historycznych - także w wersji audiowizualnej.
Czas trwania: 90 minut

Poznajemy historię województwa lubelskiego

Celem zajęć jest przybliżenie uczniom dziejów regionu – od jego powstania aż po współczesność. Uczniowie poznają najważniejsze wydarzenia historyczne, symbole województwa, postacie zasłużone dla regionu oraz przemiany społeczne i kulturowe. Zajęcia mają również na celu rozwijanie tożsamości lokalnej i kształtowanie postaw patriotycznych.
Czas trwania: 90 minut

Róża Zamoyska – anioł dobroci

Głównym celem zajęć jest poszerzanie wiedzy o historii swojej miejscowości i regionalnych bohaterach. Uczniowie podczas zajęć doskonalą umiejętność posługiwania się słownikami (wyrazów bliskoznacznych, synonimów, wyrazów obcych).
Czas trwania: 60 minut

Warsztat informacyjny Biblioteki Pedagogicznej w Zamościa

Lekcja biblioteczna, w trakcie której uczniowie poznają warsztat informacyjny biblioteki. Zajęcia z wykorzystaniem kodów QR i prezentacji multimedialnej.
Czas trwania: 60 minut

Warsztat informacyjno-bibliograficzny Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu

Uczniowie poznają zasady i możliwości korzystania z zasobów i usług Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Pozyskają umiejętność prowadzenia poszukiwań informacji w bazach książek, artykułów oraz multimediów. Zostaną zainspirowani do samodzielnego rozwijania zainteresowań historią regionu na tle wydarzeń dziejowych.
Czas trwania: 60-90 minut

Zakochani jak Romeo i Julia

Zajęcia w formie pokoju zagadek. Uczniowie muszą rozwiązać szereg zadań, łamigłówek aby zdobyć szyfr do kłódki zamykającej dostęp do kuferka. (po podaniu prawidłowego kodu i otwarciu kuferka jego zawartość jest nagrodą dla uczestników zajęć). Uczniowie podczas zajęć poznają historie Świętego Walentego.
Czas trwania: 60-90 minut

ZOO im. Stefana Milera w Zamościu na tle innych ogrodów zoologicznych

Zajęcia poświęcone są ogrodom zoologicznym ze szczególnym uwzględnieniem zamojskiego ZOO. Młodzież dowie się, jakie są cele ogrodów zoologicznych, które z nich wyróżniają się pod względem powierzchni i liczby zwierząt. Uczniowie będą mogli porównać wielkość i różnorodność gatunkową polskich ogrodów zoologicznych. Poznają także życiorys założyciela i pierwszego dyrektora zamojskiego ZOO – Stefana Milera.
Czas trwania: 45 minut