Przygodę czas zacząć!

 

 Na ilustracji graficznej poprzez korony drzew w lesie widać nocne niebo na nim duży księżyc, gwiazdy, a także płynący po niebie statek, a za nim Piotruś Pan i dziewczynka.Opowiadał o tym, że nawet ten, który początkowo bywa odrzucany, potem może budzić podziw wszystkich. Zwracał uwagę, że nie doceniamy tych, których mamy blisko. Ostrzegał przed skłonnością do przepychu i lodowatym sercem. Takie przesłania znajdziemy w baśniach o „Brzydkim kaczątku”, „Słowiku”, „Nowych szatach króla” i „Dziewczynce z zapałkami”. Ich autor, Hans Christian Andersen, opowiadał w nich o nas samych, o tym, co tkwi w człowieku, dlatego jego baśnie mają charakter uniwersalny i pomimo upływu blisko 200 lat wciąż są chętnie czytane na cały świecie.

To właśnie w dniu urodzin tego duńskiego pisarza, 2 kwietnia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych IBBY. Co dwa lata z okazji święta ogłaszane są najlepsze książki dla dzieci, które trafiają na Listę Honorową IBBY. W ubiegłej edycji na tej prestiżowej liście znalazły się trzy polskie tytuły: Agnieszka Wolny-Hamkało „Lato Adeli” (kategoria książka), Małgorzata Herba i Mikołaj Pasiński „Balonowa 5” (kategoria ilustracja), Abner Graboff „Była raz starsza pani” w tłumaczeniu Emilii Kiereś (kategoria przekład).

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypomina o tym, jak ważna jest literatura w kształtowaniu życia młodego człowieka. Książki uczą wrażliwości na świat i drugiego człowieka, rozwijają wyobraźnię, pokazują problemy i sposoby radzenia sobie z nimi, uczą dobrych postaw, wzbogacają język, a czytane wspólnie z rodzicami wzmacniają więzi rodzinne, dlatego Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom zachęca: „Czytaj swojemu dziecku 20 minut dziennie, codziennie”. Odkrywając przed dzieckiem świat literatury, zabieramy go w niezwykłą, pełną niezapomnianych emocji przygodę, która rozpoczęta we wczesnych latach często trwa przez całe życie.