Chcę, byś mymi szkłami patrzała...

Chcę, byś mymi szkłami patrzała na ludzi -
Tak choć twarze cudze dojdą twego wzroku,
Wnet i pamięć moja w tobie się przebudzi -
Ja będę w twej duszy - oni tylko w oku.

Zygmunt Krasiński

W ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego 12 maja 2022 r., w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Biłgoraju, odbył się panel dyskusyjny „POTYCZKI POETÓW”.
Spotkanie otworzyła Dorota Mach Dyrektor Biblioteki w Zamościu, która przybliżyła ideę romantyzmu i jego wpływ na kulturę, literaturę i historię Polski.
W dyskusji uczestniczyli poeci:
Ewa Bordzań, poetka, autorka tomików poezji, drukowała w „Biłgorajskie Widnokręgi”, należy do Biłgorajskiej Plejady Literackiej, laureatka konkursów poetyckich, zaangażowana w ruch teatralny w Biłgoraju.
Iwona Danuta Startek, poetka, autorka tomików poezji, eseistka, polonistka, laureatka kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów literackich, jest stałym współpracownikiem redakcji polonijnego czasopisma wydawanego w Belgii „Listy z Daleka”, należy do Biłgorajskiej Plejady Literackiej.
Piotr Kupczak, poeta, autor kilku tomików poezji i monografii parafii Różaniec – Paciorki Różańca. Szkic historyczny Parafii p w. św. Antoniego Padewskiego w Różańcu, należy do Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego, jest laureatem konkursów poetyckich, został również uhonorowany przez biłgorajskie środowisko literackie nagrodą „Łabędzie Pióro 2007”.
Mateusz Sawczuk, poeta, nauczyciel bibliotekarz, członek klubu literackiego „Tarabook”, redaktor naczelny Biuletynu Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu BipeTeka, był redaktorem naczelnym gazety akademickiej „Skafander”, twórca kanału internetowego „Rozpałka”, laureat konkursów poetyckich, swoje utwory publikował w tomiku i kilku antologiach.
Dyskusję moderował Mariusz Polowy, polonista Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Księdza Jana Twardowskiego.
W pierwszej części spotkania poeci dyskutowali nad pytaniami, Czym jest dla nich romantyzm w poezji?, Ile współcześnie pozostało z romantyzmu? Jakie cechy romantyczne odnajdujemy w postawach współczesnych ludzi?. W drugiej, uczestnicy wysłuchali zaprezentowanych przez gości romantycznych wierszy.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i romantycznej atmosferze, mamy nadzieję, że dało początek cyklicznym spotkaniom z poezją w bibliotece.

 

image 001

image 001

image 001

image 001

image 001

image 001

image 001