Hrubieszowskie Święto Poezji

Świadczy o wrażliwości człowieka, dotyka wartości, stawia trudne pytania, bawi, wzrusza i często zmusza do refleksji. Poezja, bo o niej mowa, nie tak dawno miała swoje święto. Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu byli organizatorami wyjątkowego spotkania „Nic dwa razy się nie zdarza”, które odbyło się w ramach Hrubieszowskiego Święta Poezji.
Program obejmował między innymi: interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej, które zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie: Sandra Giergielewicz, Katarzyna Niedziela, Maciej Majewski, Marcin Bielecki i Rafał Szuptarski, prelekcję na temat życia i twórczości noblistki, a także pisanie wierszy, bo jak wiadomo, w każdym z nas drzemie poeta. Liryce od zawsze towarzyszyła muzyka, dlatego też utalentowana muzycznie młodzież z tejże szkoły : Kacper Górak, Paweł Guzik i Rafał Szuptarski wykonali dwa utwory, zachęcając gości do wspólnego śpiewania.
Swoją obecnością na spotkaniu zaszczycili nas: Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej, Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Hrubieszowa – Pani Wioletta Pietrusiewicz, opiekun szkolnego Radia RTM-Staszic – Pan Stanisław Nowak, członkowie Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej oraz przedstawiciele hrubieszowskich placówek kulturalno-oświatowych.
Celem inicjatywy była promocja czytania poezji, między innymi Wisławy Szymborskiej, zwłaszcza, że rok 2023 poświęcony jest tej poetce oraz nakłonienia do postawy twórczej. Spotkanie, które odbyło się 30 marca 2023 roku stało się także okazją do rozmów o znaczeniu poezji i okazją do zaprezentowania przed publicznością własnych wierszy osób, które lubią bawić się słowem.

 

na zdjęciu prowadzący spotkanie

na zdjęciu młodzież

na zdjęciu dziennikarz RadioRTM Staszic

na zdjęciu uczestnicy spotkania czytają wiersze

na zdjęciu uczestnicy spotkania piszą wiersze

na zdjęciu uczestnicy spotkania