Pokłosie Narodowego Czytania

Przedstawiamy aforyzmy i wiersze: Marii Marut, Małgorzaty Skowron, Ewy Puszek-Nowak, Jolanty Wołk oraz Daniela Buchowieckiego, które są efektem Narodowego Czytania „Moralności pani Dulskiej”. Wydarzenie miało miejsce w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie dnia 3 września 2021 roku. Uczestniczyli w nim uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie oraz przedstawiciele Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej.

 Na plakacie tekst: „Dziś Czytanie Narodowe uczy nas mądrości Nie naśladuj Pani Dulskiej i jej moralności” oraz zdjęcie Małgorzaty Skowron i logo Biblioteki.

 Na plakacie tekst: „Dulska, Pani – to pokrętna, do podobieństw, nie zachęcam! Smutne to, a jednak przecież dziś Dulszczyznę też znajdziecie!” oraz zdjęcie Ewy Puszek-Nowak i logo Biblioteki.

 Na plakacie teksty: „Zmieniają się czasy, Zmieniają obyczaje, Jednak Dulska wiecznie żywa, W ludziach pozostaje…, Niby dobrze, na pokaz, Choć brudna bielizna, Wie wszystko najlepiej To przecież dulszczyzna...” oraz zdjęcie Daniela Buchowieckiego i logo Biblioteki.

 Na plakacie tekst: „MORALNOŚĆ? Z tą moralnością Dulskiej to różnie bywa, kiedy od „ciućmów” innych się wyzywa, kiedy terroryzuje się krzykiem rodzinę całą, i gdy tej moralności jest ciągle jakby mało. Gdy drzazgę u innych się w oku widzi, z nieszczęść ludzkich nadmiernie się szydzi, a w swoim oku belki się nie dostrzega, nawet gdy syn za służącą biega. Byle w domu, choćby pod kloszem obłudy, po cichu prać wszystkie swoje brudy, i pod pozorem głębokiej uczciwości,nauczać wszystkich wielkiej moralności. Dziś z bohaterów Zapolskiej się śmiejemy,ale czy my podobnie do nich nie żyjemy? Prześwietlmy swoje domowe Ojczyzny, czy aby nie uprawiamy DULSZCZYZNY.” oraz zdjęcie Jolanty Wołk i logo Biblioteki.

 Na plakacie tekst: „AFORYZMY MAJKI Żony nazbyt zazdrosne potrafią uczynić rok bez wiosny. Kto ,,Moralność pani Dulskiej przestudiuje, ten chodzenia na lumpy nigdy nie pożałuje. To, co pani Dulska tak często powtarza , niestety, w życiu się zdarza. Kto się truje w Dulskich kamienicy, ten ląduje na ulicy. Kołtuńska etyka, władzy nie tyka.” oraz zdjęcie Marii Marut i logo Biblioteki.