AKADEMIA PANA KLEKSA - OPOWIEŚĆ PEŁNA TAJEMNIC

 

 30 września 2021 r. Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu Filię w Tomaszowie Lubelskim odwiedzili uczniowie klasy czwartej z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Little Oxford w Tomaszowie Lubelskim. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali zajęcia, które miały zachęcić uczniów do przeczytania lektury „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. W tym celu prowadzące wykorzystały metodę "Lektura w pudełku". Wyjmując z pudełka kolejne rekwizyty: czekoladę, guzik, pastylki na porost włosów, zielony napój na pamięć oraz całe stosy piegów, opowiadały o przygodach chłopców i Ambrożego Kleksa. Uczestnicy zajęć, na ten czas, stali się uczniami Akademii. Przekraczając progi niezwykłego uniwersytetu, przyjęli imiona na literę "A", wzięli udział w lekcji kleksografii, poszukiwali skarbów zaszyfrowanych i ukrytych w skrzyniach, tańczyli do piosenki. Tytułowa akademia z książki, była miejscem bardzo dziwnym, które bardziej przypominało wielki plac zabaw, niż szkołę jaką wszyscy znamy. Tak też właśnie wyglądały zajęcia zaprezentowane przez prowadzące. Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplomy ukończenia Akademii oraz listę "tajemnic", które odkryją po przeczytaniu lektury.

 Zdjęcie zbiorowe na zakończenie zajęć. Na zdjęciu widoczni nauczyciele oraz wszyscy uczniowie, trzymający w rękach dyplomy.

 Przebrani czniowie siedzą w ławkach i słuchają nauczycieli prowadzących zajęcia. W tle tablica interaktywna z wizerunkiem Pana Kleksa z lektury

 Uczniowie wykonują  pracę plastyczną z wykorzystaniem kolorowych tuszów (kleksy)

 Uczniowie wraz prowadzącą stoją w kole i tańczą do piodenki z filmu

 Kolaż zdjęć, na którym uczniowie pracują z grafoskopem.

 Uczniowie wykonują  pracę plastyczną z wykorzystaniem kolorowych tuszów (kleksy)

 Uczniowie oglądają

 Uczniowie wykonują  pracę plastyczną z wykorzystaniem kolorowych tuszów (kleksy)