SKRZYNKA BUTAI – OKNO DO ŚWIATA BAŚNI I FANTAZJI

10 maja 2022 r. nauczyciele bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej zabrali uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Tomaszowie Lubelskim w podróż do Japonii z magicznym teatrem Kamishibai. Pierwsze z cyklu zajęcia odbyły się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, które realizuje Szkoła we współpracy z naszą Biblioteką.

Na początku spotkania uczniowie poznali historię teatru Kamishibai. Następnie wysłuchali bajki "Ogród Niebios”, która opowiada o dzielnym księciu Haitamagusuku i jego ukochanej żonie, księżniczce Tamanonimo. Dowiedzieli się, że dzięki odwadze, cierpliwości i poświęceniu można wiele osiągnąć. Warto też walczyć z własnymi słabościami i wytrwale dążyć do celu. Zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła forma prezentacji bajki. Interaktywny teatr obrazkowy angażował i bardzo podobał się uczniom. Oprócz bajki odbyły warsztaty, podczas których uczestnicy tworzyli papierowe wachlarze. Uczniowie dowiedzieli się, że japońskie wachlarze były nie tylko ozdobą, ale świadczyły o statusie ich posiadacza, a także służyły jako broń. Dzieci poznały również podstawowe zwroty grzecznościowe w języku japońskim, takie jak "dzień dobry", "do widzenia" oraz "dziękuję".

 

Uczniowie siedzą na podłodze w sali biblioteki szkolnej. Prowadząca siedzi przy stoliku i czyta opowieść metodą Kamishibai.

Uczniowie siedzą na podłodze w sali biblioteki szkolnej. Prowadząca stoi i prezentuje skrzynkę Butai.

Uczniowie siedzą na podłodze w sali biblioteki szkolnej, zgłaszają się i odpowiadają na pytania prowadzących zajęcia nauczycieli bibliotekarzy.

Prowadząca siedzi przy stoliku i czyta baśń metodą Kamishibai. Uczniowie z zainteresowaniem słuchają.

Uczniowie samodzielnie,  na podłodze wykonują papierowe wachlarze.

 Uczniowie samodzielnie,  na podłodze wykonują papierowe wachlarze. Prowadząca opowiada historię i zastosowanie wachlarzy japońskich.

Uczniowie samodzielnie,  na podłodze wykonują papierowe wachlarze. Nauczyciele pomagają uczniom przy pracy.