Spotkanie autorskie z Robertem Gmiterkiem

8 grudnia 2021 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filii w Tomaszowie Lubelskim odbyło się spotkanie autorskie z poetą, pisarzem, fotografem i nielicencjonowanym przewodnikiem Panem Robertem Gmiterkiem. Autor promował swoją najnowszą książkę „Na Roztoczu – przewodnik metaforyczny”.
Spotkanie rozpoczęła Pani Elżbieta Rafalska – kierownik biblioteki, witając przybyłych gości. Następnie Pan Jarosław Joniec – prezes Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. dra Janusza Petera, współorganizator i prowadzący imprezę przedstawił bohatera spotkania.
Robert Gmiterek od pokoleń związany jest z Roztoczem. Urodził się w Tomaszowie Lubelskim. Obecnie mieszka i pracuje w Narolu. Jako pisarz zadebiutował w 2019 roku tomikiem „Sen na Kniaziach i inne historie osobiste”, a następnie wykreował zbiór kilkudziesięciu miniatur „Oikoumene. Na roztoczu świata” (2020).
Książka „Na Roztoczu – przewodnik metaforyczny”, to nie jest zwykły przewodnik turystyczny. W książce autor wciela się w rolę przewodnika, który oprowadza czytelnika po siedmiu kręgach Roztocza. Nie znajdziemy tu opisu największych atrakcji regionu lecz wraz z bohaterem odbywamy literacko- nostalgiczne wędrówki w miejsca, w które mało kto zagląda.
W twórczości pisarza słowa i obrazy przeplatają się ze sobą. Jak mówi sam autor: ,,Moją pasją są słowa, słowa i ostatnio fotografia, którą odkryłem podczas wędrówek po moim miejscu na świecie: Roztoczu. Tutaj znajduję wszystko co jest esencją mojego życia. Historie, obrazy i ludzi, którzy opowiadają te historie i malują obrazy.”
W trakcie spotkania wywiązała się interesująca dyskusja. Padły pytania o proces twórczy i wydawniczy, na które autor cierpliwie odpowiadał. Na zakończenie spotkania można było zakupić książkę i otrzymać autograf z dedykacją.
Spotkanie uatrakcyjnił pokaz zdjęć autorstwa Roberta Gmiterka, przedstawiających najpiękniejsze zakątki Roztocza.

1 Na zdjęciu. Przy stoliku siedzą: autor spotkania Pan Robert Gmiterek (po prawej) oraz prowadzący spotkanie Pan Jarosław Joniec (po lewej). W tle ekran ze zdjęciami autorstwa Pana Roberta Gmiterka.

Na zdjęciu autor spotkania Pan Robert Gmiterek (po prawej), prowadzący spotkanie Pan Jarosław Joniec (po lewej) oraz uczestnicy. W tle ekran ze zdjęciami autorstwa Pana Roberta Gmiterka.

Uczestnicy spotkania autorskiego.

Uczestnicy spotkania autorskiego.

Uczestnicy spotkania autorskiego.