Dzień Kubusia Puchatka

 

Już pora wstać, wyruszyć z domu, przyjaciela spotkać znów… Miły, puchaty, okrągły, bo to mój jest... Kubuś Puchatek, Kubuś. To właśnie ta piosenka w latach 90. wywoływała uśmiech na twarzy dzieci, które zasiadały przed telewizorami, by na dobranockę obejrzeć „Nowe przygody Kubusia Puchatka”.

Ten sympatyczny miś w czerwonym kubraczku już od ponad 95 lat towarzyszy dzieciom na całym świecie. Co roku 18 stycznia obchodzimy Dzień Kubusia Puchatka. Data jest nieprzypadkowa, tego właśnie dnia w Londynie przyszedł na świat Alan Alexander Milne, twórca pierwszych książek opowiadających o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu. Świat odkrył niezwykłego misia dzięki książkom Kubuś Puchatek (1926) i Chatka Puchatka (1928). Polskie dzieci miały okazję poznać Kubusia jeszcze przed II wojną światową, ponieważ wspomniane książki ukazały się w Polsce w 1938 roku w przekładzie Ireny Tuwim.

To właśnie powieści Milnego stały się inspiracją dla niezliczonej ilości książek, filmów i seriali animowanych, jak choćby wspomnianych „Nowych przygód Kubusia Puchatka”. W XX wieku widzowie mogli obejrzeć produkcje Disneya m.in. animację „Kubuś i Przyjaciele” (2011) czy fabularny film „Krzysiu, gdzie jesteś?” (2018) z Ewanem McGregorem w roli głównej.

Przygody Kubusia Puchatka od wielu lat niezmiennie bawią, uczą i wychowują. Niesłabnąca popularność „misia o małym rozumku” pozwala mieć pewność, że będzie on przyjacielem z dzieciństwa również dla kolejnych pokoleń dzieciaków. A ich rodzice również będą wracać z sentymentem do Stumilowego Lasu… bo każdy z nas nosi w sobie świat dziecka.

Na zdjęciu pokazana jest maskotka Kubusia Puchatka. Miś jest w tradycyjnym czerwonym kubraczku. Maskotka jest umiejscowiona na stole, na którym znajdują się też buciki dziewczęce oraz rozsypane różnokolorowe kulki.