Fasola, kukurydza i hakuna matata... relacja ze spotkania autorskiego

 „Fasola, kukurydza i hakuna matata…” – to tytuł spotkania autorskiego z ks. Mariuszem Skakujem, które odbyło się 19.10.2021 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Pniówku i Szkoły Podstawowej w Lipsku.
Spotkanie z uczniami ks. Mariusz Skakuj rozpoczął od opowieści w jaki sposób trafił na misję do Kenii. Następnie, wykorzystując wyświetlane fotografie, pokazał pełną kontrastów Afrykę, bogatą i nowoczesną Nairobi – stolicę Kenii i biedne wioski, w których żyją ludzie w bardzo trudnych warunkach bez pracy, dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej czy dostępu do wody pitnej. Ks. Mariusz Skakuj opowiedział o pobycie w Mombasie, o szkołach w Kipsing i w Kinii, którym pomagają misjonarze, o akcji budowy szkoły na Madagaskarze, mówił też o kenijskich dzieciach, którym wielką radość sprawiają nawet drobne podarunki w postaci pasty i szczoteczki do zębów, przyborów szkolnych czy lizaków.
Kończąc spotkanie ks. Mariusz Skakuj wymienił kilka programów misyjnych, w których uczestniczy Katolicka Szkoła Podstawowa im. Ojca Pio, której jest dyrektorem. Jednocześnie zaznaczył, że w programach służących pomocy dzieciom z Afryki może brać udział każda szkoła i każdy chętny uczeń czy dorosły, gdyż - jak mówił - każdy z nas może być misjonarzem.
Spotkaniu towarzyszył wernisaż fotografii ks. Mariusza Skakuja „Moja Afryka”, które powstały w trakcie jego pobytu w Afryce. Wystawę będzie można oglądać w Galerii BipeArt, w godzinach otwarcia biblioteki, do 26 listopada 2021 r.

Autor spotkania ks. Mariusz Skakuj i dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu

Autor spotkania i uczestnicy spotkania autorskiego

Autor spotkania i uczestnicy spotkania autorskiego

Autor spotkania i uczestnicy spotkania autorskiego

Autor spotkania

Autor spotkania

Uczestnicy spotkania autorskiego oglądający wystawę

Uczestnicy spotkania autorskiego oglądający wystawę