„KEN na afiszu”

W obliczu zagrożenia ze strony trzech zaborczych krajów wybitni Polacy postanowili utworzyć Komisję Edukacji Narodowej. Była ona pierwszą na ziemiach polskich i w Europie centralnej świecką władzą oświatową. Powstała tuż po pierwszym rozbiorze Polski i miała na celu wykształcenie świadomych obywatelsko Polaków, którzy zdobytą wiedzą i umiejętnościami przyczynią się do ratowania i rozkwitu Ojczyzny.

250 lat później nowe pokolenie Polaków podjęło się przypomnieć o tamtym ważnym wydarzeniu. Młodzi, zdolni artystycznie uczniowie wykonali prace w ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „KEN na afiszu”. Konkurs adresowany do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych zorganizowali wspólnie Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu, Akademia Zamojska, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Instytut De Republika oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli o. Zamość. Wręczenie nagród laureatom połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej, a także wystawy historycznej, udostępnionej przez Archiwum Państwowe w Zamościu, odbyło się 5 października br.

Laureatów konkursu swoją obecnością docenili znamienici goście, m.in. dr hab. Paweł Skrzydlewski prof. AZ (rektor Akademii Zamojskiej), dr Agata Waszek (Dyrektor Instytutu Pedagogiki AZ), dr Ilona Hajsewicz-Zimek (reprezentująca Instytut De Republika), dyrektor Monika Żur (Dyrektor Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu), Aneta Bartoszczyk-Trochimiuk (starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu), dr Jakub Żygawski (Dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu), Bogdan Leszczuk (konsultant Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli o. Zamość). Gospodarz spotkania dr Dorota Mach, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, przybliżyła rys historyczny Komisji Edukacji Narodowej, a rektor Akademii Zamojskiej opowiedział o idei edukacji, która przyświecała twórcom KEN-u. Następnie wręczono nagrody laureatom konkursu, a nauczycielom podziękowania za przygotowanie uczniów. Na koniec słowo do zebranych skierowała Monika Żur, która pogratulowała uczniom talentów, a także w imieniu lubelskiego kuratora oświaty złożyła życzenia nauczycielom z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.

Więcej na stronie Akademii Zamojskiej

Wszystkich zainteresowanych czytelników zapraszamy do obejrzenia wystaw związanych z Komisją Edukacji Narodowej, które będą eksponowane do końca października.

 

Zdjęcie wystawy historycznej poświęconej Komisji Edukacji Narodowej. Na wystawie znajdują się plakaty z informacjami o działalności Komisji Edukacji Narodowej wraz z ilustracjami.

Publiczność zebrana w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu podczas podsumowania konkursu

Publiczność zebrana w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu podczas podsumowania konkursu

Rektor Akademii Zamojskiej przemawia podczas podsumowania konkursu

Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu przemawia podczas podsumowania konkursu

Zdjęcie pamiątkowe laureatów oraz organizatorów konkursu

Dyrektor Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu przemawia podczas podsumowania konkursu

Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu przemawia podczas podsumowania konkursu