Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Wszyscy swoje święto mają, święto mają
tańczą skaczą i śpiewają, i śpiewają.
Przedszkolaki przykład dają, przykład dają
I też swoje święto mają, święto mają.

Ref.
Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
to święto Ani, Basi i Krzysia.
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami, kto tylko chce.

Ogród z panią przystroimy, przystroimy
Sto balonów wypuścimy, wypuścimy
Będzie to wiadomość taka, właśnie taka,
że dziś jest dzień przedszkolaka, przedszkolaka.

20 września w wielu przedszkolach w całej Polsce z pewnością wybrzmi ta piosenka. Właśnie wtedy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Święto ma swoje początki w Łodzi. Pierwszy Dzień Przedszkolaka odbył się w 2010 roku, a jego pomysłodawczynią była Anna Nogacka, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 39 w Łodzi. Z roku na rok impreza zyskiwała coraz szersze grono odbiorców, również spoza województwa łódzkiego. Popularność święta doprowadziła do tego, że w 2013 roku Sejm RP oficjalnie uchwalił Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Celem święta jest podkreślenie znaczenia wychowania przedszkolnego w rozwoju intelektualnym, fizycznym i społecznym dziecka, integracja środowiska przedszkolnego oraz organizowanie zabaw, niespodzianek i innych atrakcji dla dzieci.

To dobra okazja, aby przypomnieć, że Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu obejmuje swoim wsparciem dydaktycznym placówki przedszkolne. Nauczyciele bibliotekarze prowadzą ciekawe zajęcia dla dzieci, m.in. z wykorzystaniem elementów biblioterapii oraz teatrzyku kamishibai. Ponadto Biblioteka zachęca pedagogów i studentów do korzystania z czasopism poświęconych tematyce przedszkolnej, dostępnych w zbiorach bibliotecznych placówki: „Bliżej Przedszkola”, „Edukacja Wczesnoszkolna”, „Nauczanie Początkowe”, „Świerszczyk”, „Wychowanie w Przedszkolu”.

 

 

Na zdjęciu widać Joannę Magdziak, nauczyciela bibliotekarza Biblioteki Pedagogicznej, podczas zajęć w przedszkolu. Na zdjęciu widać również dzieci, które siedzą na wykładzinie i czekają na otwarcie teatrzyku kamishibai. W tle widać książeczki i zabawki dziecięce.