LITERACKI DEBIUT ROBERTA KULIKA

 Promocja książki „ODLUDEK. SoliTARY SOLDIER” była okazją do spotkania, które odbyło się 22 czerwca 2021 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filii w Tomaszowie Lubelskim. Powieść jest debiutem literackim, pochodzącego z Tomaszowa Lubelskiego Roberta Kulika. Jest fikcja inspirowaną faktami, jak o niej mówi autor, gdzie przez główny nurt wydarzeń przeziera delikatnie tło historyczne. Jest to "historia o chłopcu, który usiłował zostać żołnierzem, i człowieku, który przechodzi swoją drogę. Od zachwytu ideą, przez obłęd odkrytego absurdu, do gorzkiego smaku rozczarowania. Losy bohatera stanowią oś, on sam zaś przygląda się sobie, dostrzegając coraz to nowe pęknięcia w swojej wewnętrznej konstrukcji. Pracowicie dążąc do ponownego złączenia oderwanych fragmentów, używa duchowego i mentalnego spoiwa, które sprawia, że rysy miast szpecić, stają się wartością."
Podczas spotkania mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak doszło do powstania książki, skąd pisarz czerpał inspiracje do powieści, w której występują wątki obyczajowe i etnograficzne Polski schyłku XX i początku XXI wieku. Autor podkreślał, że nie jest to powieść autobiograficzna, ale sięgał po znane elememty, ponieważ łatwiej mu było zrozumieć emocje ludzi, poczuć atmosferę miejsc i wydarzeń, o których pisał. Stąd pomysł, żeby niektóre wątki powieści związane były z jego rodzinnym miastem Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami. Wśród niektórych postaci rozpoznać można autentyczne osoby, które były pierwowzorem i inspiracją dla bohaterów powieści. Autor wzbudził tym dodatkowe zainteresowanie uczestników spotkania.
W powieści splatają się także wątki wojenne z czasu interwencji w Iraku i Afganistanie z silnie zarysowanym motywem realiów sił specjalnych.
Wydarzeniu towarzyszyły dwa pokazy filmowe. Pierwszy to wywiad z aktorem Przemysławem Bluszczem, lektorem audiobooka „ODLUDEK. SoliTARY SOLDIER”. Drugi to etiuda filmowa inspirowana powieścią Roberta Kulika pt. „Babcia”, w reżyserii Tomasza Porębskiego, obecnego również na spotkaniu.
Na zakończenie Robert Kulik podzielił się osobistą refleksją. Podziękował wszystkim uczestnikom spotkania za "życzliwe, szczere i otwarte przyjęcie" oraz możliwość spotkania z powieścią "Odludek. Solitary Soldier" z mieszkańcami Tomaszowa Lubelskiego w swoim rodzinnym mieście, do którego powrócił jako pisarz po kilkudziesięciu latach.
W niepowtarzalnej atmosferze spotkania autorskiego, pełnej wzruszeń, miło spędziliśmy czas.
Wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość zakupu książki Roberta Kulika i otrzymania autografu autora.

Na pierwszym planie Robert Kulik podczas spotkania autorskiego w bibliotece, prezentujący swoją debiutancką książkę. Obok na sztaludze jedna z rycin pochodząca z książki. W tle projekcja wywiadu z Przemysławem Bluszczem.

Na zdjęciu autor książki, prowadzący spotkanie i uczestnicy.

Na zdjęciu autor książki, prowadzący spotkanie i uczestnicy..

Uczestnicy spotkania autorskiego

Uczestnicy spotkania autorskiego

Autor wręcza kierownikowi biblioteki pamiątkową rycinę z książki.

Autor wręcza kierownikowi biblioteki pamiątkową rycinę z książki.

 Autor podpisuje książkę kierownikowi biblioteki pedagogicznej.

Kierownik biblioteki składa autorowi podziękowanie za spotkanie autorskie

Pamiątkowa fotografia. Na zdjęciu autor i pracownicy biblioteki.